10 نکته ی ناگفته در مورد کلسترول | تغذیه سالم

10 نکته نگفته در مورد کلسترول

۱۰ نکته نگفته در مورد کلسترول

تندرستی و تغذیه, دانستنیهای پزشکی

ارسال دیدگاه
1,089 بازدید

از کلسترول هول و هراس دارین؟ پس بهتره بدونین که کلسترول اونقدر واسه بدن لازمه که بدون اون نمی تونین فکر کنین یا زندگی کنین. در حالیکه کلسترول بالا واسه سلامتی مضره، اما در واقعیت این خود کلستروله که مضر معرفی می شه. در واقع بدن ما خودش کلسترول می سازه و واسه ساختن غشاء سلولی و هورمونای جنسی مانند استروژن و تستوسترون به اون نیاز داره. اما اگه بدن زیادتر از اندازه کلسترول بسازه، ممکنه خطر دچار شدن به مریضیای قلبی بوجود بیاد. در زیر نکاتی نگفته در مورد کلسترول بخونین:

۱٫بدن آدم یه کارخانه تولید کلسترول داره. نام این کارخانه «کبد» است. بدن واسه باقی موندن به کلسترول نیاز داره، و کبد شما همه کلسترول لازم بدن رو می سازه، حتی اگه رژیم غذایی شما بدون کلسترول باشه. مشکل از جایی شروع می شه که زیادتر از اندازه چربی اشباع شده بخورین و بدن شما به مقدار زیادی کلسترول بد (LDL)بسازه، که ممکنه به «پلاک» تبدیل شه و در رگای خونی رسوب کنه. 

۲٫کلسترول واسه ساخت هورمونای جنسی مانند تستوسترون، استروژن و پروژسترون لازمه. در واقع بدون کلسترول نمی تونین زنده بمونین، چون کلسترول جزء اصلی سازنده غشاء سلولیه. هم اینکه کلسترول به کبد کمک می کنه که اسید لازم واسه هضم غذا رو بسازه و اینطوری نقش مهمی در روند هضو غذا هم داره. 

۳٫کلسترولِ خونِ زنانِ باردار بطور طبیعی بالاست. در دوران بارداری، کلسترول کُل و LDL  به بالاترین سطح خود می رسه، که نقش مهمی در رشد جنین داره، پس اگه کلسترول بعد از زایمون، بالا نمونه اشکالی نداره. 

۴٫به غذاهای کودکان کلسترول اضافه می شه. واسه مثل سازی بهتر از شیر مادر، غذاهای کودک از جمله شیر خشک شامل ویتامین، املاح و چربیایی مانند کلستروله. اما بعضی از تحقیقات نشون میدن که مهمترین ترکیبی که باید به غذای کودک اضافه شه اسیدهای چرب مانند DHA هستن.

۵٫کودکان هم ممکنه کلسترول بالا دارا باشن. اگه فکر می کنین که مشکل کلسترول بالا فقط واسه بزرگسالانه، اشتباه می کنین. حتی در کودکان هم ممکنه سطح کلسترول به حد ناسالم برسه. نکته ای که باورکردن اون سخته اینه که افراد در دوران کودکی عوامل خطرساز واسه دچار شدن به مریضیای قلبی رو دارن – یعنی ۴۰ سال قبل اینکه حمله قلبی رو تجربه کنن. حتی با رژیم غذایی مناسب، وزن مناسب و ورزش بازم کودکانی که سابقه خانوادگی حملات قلبی زودتر از موعد معمولی (قبل از ۴۰ سالگی) منتهی به فوتدارند باید تحت نظر دکتر باشن تا اگه دارویی لازمه واسه کنترل کلسترول یا فشار خون استفاده کنن. 

۶٫شما می تونین کلسترول رو در چشمون تون ببینین. حاشیه سفید دور قرنیه چشم، نشونه افزایش کلستروله، هرچند حتماً نشونه مریضی قلبی نیس. اما برآمدگیای چربی کلسترول زیرپوستی در دور و بر پلک (که زانتوما نامیده می شه) ممکنه هشداری واسه مشکلات قلبی در آینده باشه. در واقع محققان با مطالعه روی ۱۲۷۴۵ بزرگسال در دانمارک به این نتیجه رسیدن که این برآمدگیای چربی با مریضیای قلبی یا حمله قلبی ربط داره.

۷٫کلسترول خون بیشتر مردم آمریکا بالاتر از حد طبیعیه. براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از مریضیای آمریکا، سطح کلسترول میانگین در بین بزرگسالان آمریکایی حدود mg/dl200ه که بالاتر از حد نرماله. این آمار اخطار دهنده س، اما اینکه کلسترول باید در همه افراد برابر باشه، غلطه. افراد متفاوت هستن، پس بهتره در مورد سطح کلسترول خون تون با دکتر مشورت کنین. 

۸٫کلسترول خیلی مثل چربی به نظر می رسه. هرچند ما فکر می کنیم که کلسترول بالا فقط به صورت یه عدد در آزمایش خون نمایان می شه، اما وقتی که کلسترول سطح داخلی رگ رو می پوشونه، این رسوبات زردرنگ با لایه ای سفیدرنگ مثل چربی پوشونده می شه.

۹٫کلسترول می تونه از پوست مراقبت کنه. تحقیقات نوین در مورد سلامت پوست نشون میده که اگه به مرطوب کننده ها کلسترول اضافه شه، پوست رو در مقابل اشعه ماوراء بنفش مراقبت می کنه. در حالی که لیپیدها و چربیای دیگه اینجور اثری محافظتی ندارن.

۱۰٫حتماً یکی از دوستان شما به آزمایش کلسترول نیاز داره. پزشکان پیشنهاد می کنن که پس از سن ۲۰ سالگی هر ۵ سال یه بار تست کلسترول انجام شه. تقریباً یه نفر از هر چهار نفر هیچ وقت آزمایش کلسترول انجام نداده. پس در بین دوستان شما حتماً کسی هست که باید این آزمایش رو بکنه.

 

 

 

گروه ترجمه آکا ایران

به نقل از everydayhealth.com و ehow.com

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *