10 نکته ی کنار دریایی

1- مراقب پشه ها باشین

کنار دریا معمولا پشه وجود نداره. پشه ها بیشتر در کنار آب های مونده و بی حرکت زندگی می کنن. با این حال بعضی وقتا کنار دریا پشه و زنبور دیده می شه. بهترین کار اینه که لباس هایی به رنگ تند نپوشید و از کرم های ضد آفتاب معطر استفاده نکنین. اگه قراره کنار دریا چادر بزنین و یه مدت در اون جا بمونین، آشغال ها رو از خود دور کنین و مواد غذایی شیرین و نوشیدنی ها رو در طول شب کنار خود باقی نذارین .

اما اگه به هر دلیل دچار گزیدگی شدید، محل گزیدگی رو به سرعت ضد عفونی کنین و اگه محل گزیدگی لب، دهن یا گلوه یا هر گونه عکس العمل آلرژیک مثل درد شدید یا ورم رو احساس کردین، حتما به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنین.

2- به نامعلوم ها دست نزنین

لب دریا، روی صخره ها، زیر شن ها و… حیوانات بسیاری زندگی می کنن که ظاهر خیلی از اونا خواب و بی خطر بوده اما بعضی وقتا بسیار گزنده و خطرناک هستن. پیشنهاد ی ما به شما اینه که با دیدن هر موجودی تلاش نکنین به اون دست بزنین. بدن بعضی حیوانات پر از خارهای ریزه که دلیل بروز گزیدگی و آلرژی در شما می شه.

اما اگه به هر دلیل ناخودآگاه از راه این دسته از حیوانات گزیده شدید یا خار اونا در دست شما فرو رفت، اول خار رو خارج کرده بعد محل رو ضدعفونی کنین و اگه لازمه به اورژانس مراجعه کنین.

3- دمپایی پا کنین و مراقب اشیای تیز باشین

شاید راه رفتن با پای برهنه کنار ساحل لذت بخش باشه اما یادتون نره حتی در ساحل هم امکان وجود اشیای بُرنده مثل تیکه های شیشه یا صدف هم هست. واسه پیشگیری از آسیب دیدن پاها حتما دمپایی به پا کنین.

اما اگه دچار جراحت شدید، اول هر شی رو که ممکنه در پای شما فرو رفته باشه خارج کرده و بعد محل رو با آب و صابون بشورید و ضدعفونی کنین و روی اون چسب زخم بزنین. بهتره واسه چند روز هم شنا نکنین چون آب شور دریا بهبود زخم رو به تعویق می اندازد.

4- گرمازده نشید

حتی اگه باد خنکی می وزد، پیشنهاد می کنیم بین ساعت 12 تا 16 کنار دریا نرید، یا دست کم با خود یه چتر ببرین و کرم ضد آفتاب استفاده کنین.

واسه پیشگیری از بروز گرمازدگی مرتبا آب بخورین و اگه احساس کردین تب کرده اید یا رنگ پوست تون در حال کبود شدن یا رنگ پریده شدنه، حتما به دکتر مراجعه کنین. از جمله نشونه های گرمازدگی، سردرد، احساس سرما، حالت تهوع و استفراغ است که بعضی وقتا دلیل بی هوشی هم می شه.

فرد گرما زده رو فورا باید به سایه منتقل کرد و به اون آب نوشاند و در صورت امکان بدنش رو با یه هوله پوشاند.

5- مراقب آفتاب سوختگی باشین

بهترین راه واسه پیشگیری از آفتاب سوخته شدن قرار گرفتن کوتاه مدت زیر نور آفتاب، به کار گیری کرم های ضدآفتاب با SPF بالای 25 و به کار گیری کلاه یا چتره.

اگه دچار آفتاب سوختگی شدید، روی پوست شما دانه های قرمز ریز می زند یا پوست ناحیه ای از بدن تون که معمولا روی بینی و گونه ها هستش قرمز می شه، این قرمزی طی چند روز برطرف می شه و درمانی نداره.

6- با شکمی پُر، شنا نکنین

وقتی که با شکم پُر یا بعد از اون که مدت طولانی زیر نور آفتاب بوده اید، یهو درون آب سرد بپرید، ممکنه دچار سردرد، لرز، مشکل های بینایی و شنوایی، گرفتگی عضله ها و حتی خستگی بیشتر از اندازه و بی هوشی شید.

در این حالت فرد رو فورا از آب خارج کرده و واسه پیشگیری از خستگی اگه فرد بی هوشه اونو در وضعیت امن خوابانده و به اورژانس خبر بدین.

7- در محل های امن شنا کنین

موقع شنا در دریا، سد یا دریاچه، به تابلوها توجه کنین و فقط در مناطق امن به شنا برید چون در این مناطق نجات غریق ها حاضر بوده و اگه واسه شما اتفاقی اتفاق بیفته به کمک میان.

8- چشم از کودکان ورندارید

حتی اگه در مناطق امن به شنا می روید، مراقب کودکان باشین. اگه شنا کردن بلد نیستین، حتما جلیقه نجات اندازه خودشون رو به تن شون بکنین و در عین حال نگاه تون به اونا باشه.

یادتون نره هیچ جلیقه نجات و هیچ وسیله شناوری نمی تونه مانع از خفگی اونا شه. اگه همراه با اونا به استخر می روید، حتما اونا رو به استخر خصوصی کودکان بفرستید و مراقب باشین دور و بر استخر مخصوصا استخرهای سرپوشیده یا سرباز خونگی به وسایل و حفاظ های امنیتی مثل حصار دور استخر و زنگ خطر مجهز باشه.

9- وسایل رو جمع کنین

هر بار که واسه شنا مخصوصا به استخر می روید، حتما به کودکان یادآوری کنین که نباید کنار استخر برن و دنبال هم بدوند.

بعد از شنا هم همه وسایلی که درون آبه مثل وسایل آموزشی شنا و اسباب بازی ها رو جمع کنین. این گونه وسایل می تونه کودکان رو تشویق کنه بدون صدا کردن شما و دور از چشم تون درون آب بپرند.

10- بین قایق سواری موازین رو رعایت کنین

اگه واسه قایق سواری یا جت اسکی به دریا می روید، حتما موازین و قوانین رو رعایت کنین و از محل های تعیین شده دورتر نرید.

اگه همراه با کودکان سوار قایق می شید، یادآور شید که باید جلیقه به تن کنن و آروم بشینن و خود رو محکم نگه دارن.

به وضعیت آب و هوا هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین و قبل از حرکت، نگهبانان ساحل رو از قصد خود باخبر کنین.

سلامتیران

*

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *