10 ویتامین مورد نیاز ورزشکاران | رژیم غذایی

 

ویتامین B12 :این ویتامین در متابولیسم کربو هیدرات و نگهداری بافت عصبی و تحریک عضلات به وسیله اعصاب و شرکت در کارکرد انقباض و توازن رشد عضلات نقش داره.این ویتامین از غذاهایی با اصل حیوونی به دست میاد پس اون دسته از ورزشکارایی که یه رژیم گیاهی سخت رو ادامه میدن ،باید در مورد مکملهای ویتامین ب12 با یه دکتر مشورت کنن .

 

بیوتین :بیوتین نقش حیاتی در متابولیسم اسیدهای آمینه و جفت و جور انرژی از خیلی از منابع رو داره .بیوتین در جگر ،شیر،زرده تخم مرغ …هست .

ویتامین B 2(ریبوفلاوین):این ویتامین در تولید انرژی که از سه مرحله تشکیل شده و یکم هم با متابولیسم پروتئین مربوطه و یه نسبت قوی بین جرم  بدون چربی بدن و B2 هست .تحقیقات نشون داده که زنا بیشترین احتیاج B2 رو در سطح فعالیت نرمال دارن و علاوه بر اون این ویتامین تحریک پذیری ماهیچه رو بالا برده و در تمرین ورزشکاران ماده اساسیه و در شیر،گوشتای قرمز و قلوه و جگر گاو پیدا میشه .

ویتامین A :نقش این ویتامین شرکت در ساختن پروتئین ،روند اصلی رشد ماهیچه س.دوم در تولید گلیکوژن که سوخت ذخیره شده واسه فعالیت بیشینه و شدیده و مشکل اساسی مقدار کم اون در بدن بدنسازانه .این ویتامین در لبنیات ،جگر و تخم مرغ و میوه ها و سبزیجات سبز و زرد مانند جعفری و هویج و زردالو پیدا میشه .

ویتامین E :این ویتامین یه آنتی اکسیدان قویه و از غشای سلولا مراقبت می کنه و از اونجا که بیشتر فرایندهای متابولیکی بدن که باعث رشد سلولای ماهیچه ای می شن،به سلامت غشای سلولی وابسته ان،این ویتامین اهمیت به سزایی داره ودر روغنای گیاهی ،جوانه ها و مغزها (آجیل)هست.

ویتامین B3 (نیاسین):این ویتامین در نزدیک به 60 روند متابولیک مربوط به تولید انرژی دخالت داره و به دلیل سوخت حرکتی ،واسه بدنسازان اهمیت خاص ای داره .تحقیقات نشون میده ورزشکاران بیشتر از بقیه به این ویتامبن نیاز دارن .ب3 به گشاد شدن عروق منجر می شه و در میدون مسابقه به ورزشکار کمک زیادی می کنه .اما باید توجه کرد در بین مسابقه و در طول تمرین چون در سوختن چربیا مشکل وارد می کنه،نباید استفاده شه.در جگر و گوشت پرندگان و بادام زمینی ،سویا قارچ و شیر پیدا میشه .

ویتامین D :نقش اصلی اون در جذب کلسیم و فسفره .کلسیم در انقباضا عنصر اصلیه.در صورت کمبود اون در بدن انقباضای قوی و سخت ماهیچه ها رو نمیشه تحمل کرد.البته کلسیم باعث تراکم استخون ها هم می شه .و در مورد فسفر هم یادتون نره که به ایجاد انقباض ماهیچه ای سریع و قوی منجر می شه که در اثر حرکتا و تمرینات با وزنه هستش .و فسفر واسه ساختن ATP به کار میره.

ویتامین B1 :تیامین از ویتامین هاییه که واسه متابولیسم پروتیین و رشد لازمه .تیامین در تشکیل هموگلوبین نقش داره. در ورزشای هوازی انتقال اکسیژن لازمه پس این ویتامین در تحمل افزایش سطح تمرین مهمه .در غلات سبوس دار و حبوبات و نخود فرنگی و گوشتها پیدا میشه .

ویتامین B6 :از جمله فعالیتای اون شرکت در متابولیسم پروتیین ،رشد و بهینه سازی کربو هیدراتا هستش و تنها ویتامینیه که مستقیما در جذب پروتیین دخالت داره .ودر گوشت و موز و سیب زمینی و زرده تخم مرغ و سبزی هاست .

ویتامین C :این ویتامین آنتی اکسیدانیه که از سلولای ماهیچه ای مراقبت می کنه و از خطر رادیکالای آزاد جلو گیری می کنه .ماده نگهدارنده استخوانا و ماهیچه س و در جذب آهن موثره.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *